Mořeplavec Ruda

 rudolf-krautschneider Mořeplavec Ruda, neboli Rudolf Krautschneider je stavitel lodí, dobrodruh, ale hlavně úžasný člověk s nádhernou životní filozofií. Postavil mnoho lodí a pomohl mnohým dětem z dětských domovů odkud sám pochází. Jak on sám říká „nechci se stát starousedlíkem a tak se stěhuju z vesnice do vesnice.

Jeho nejnovější příběh o plavbách začal v prosinci  2014 kdy vyplul z Evropy na svém voru Eurica směrem severní Amerika a podél břehů Golfským proudem na sever až k Azorským ostrovům. Na palubě voru bude 5 až 7 měsíců a dopluje zpět do Evropy. Křestu voru se zůčastnila i manželka zapomenutého českého dobrodruha Eduarda Ingriše, který podobnou plavbu uskutečnil dle vzoru Thora Haierdala na voru Kon-Tiki, který také Rudu inspiroval.

eurica

 

trasa Eurica

Stručný životopis Rudolfa Krautschneidera:

Narodil se 1943 ve Vídni a po válce se s matkou přestěhoval do Znojma. V 16 letech poprvé uviděl moře, které se mu stalo osudným. Plavit se na cizích lodích jej však nebavilo. Lodě začal stavět sám a svérázně se zapsal do historie námořního jachtingu. S první lodí Vela doplul v roce 1976 na Shetlandy. O tři roky později
s novou jachtou Polka na Špicberky a v létech 1981 – 1983 na Falklandy. Další lodí byla Polárka, na které absolvoval spolu se dvěma kamarády plavbu kolem Antarktidy. Zatím poslední a jeho největší lodí je replika Magalhaesovy  Victorie,  pevná dřevěná plachetnice typu „karaka“ z počátku 16.  století. Jednou již
obeplula svět a jak Ruda říká, její plavba kolem světa nikdy neskončí!

victoria

“Lidé se mě často ptají, kde na to beru. Nepiju, nekouřím a to již samo o sobě umožní jednou za deset let
cestu kolem světa. A řekněte sami, jíte, když máte hlad? V křesílku u televize, kdy se cpete tím, co lednička dala…?”

V životě vystřídal mnoho zaměstnání a profesí. Živil se jako dřevorubec, pracoval v dolech. Vzdělaní ukončil v sedmé třídě, přesto napsal desítku knih a natočil několik filmů. Některá jeho díla byla přeložena do polštiny, němčiny a angličtiny. Od roku 1994 začal vozit na „suché“ plavby lidi, kteří chtěli odvyknout závislosti na drogách. Zapojil se také do budování dětských domovů rodinného typu. Děti o prázdninách bere na plavby a jejich šťastný úsměv považuje za svůj největší životní úspěch.

stránky Rudolfa Krautschneidera, kde si můžete zakoupit přes eshop jeho knihy a dozvědět se další zajímavosti
www.moreplavecruda.cz

Odkazy na úžasná vyprávění Rudolfa Krautschneidera:
20.6.2014 „Oceán je bezpečnější než Dé jednička“ – Rádio Impuls
13. 02. 2014 ČT1/Studio 6 – Parník Čeljuskin
19. 01. 2014 Český rozhlas 2 – Dobré ráno, Česko!
06. 10. 2013 – Radiožurnál
listopad 2011 Travel Journal (63. díl) – HD+ TV
02. 10. 2011 Casablanca (část 2.) – Český rozhlas Radio wave
25. 09. 2011 Casablanca (část 1.) – Český rozhlas Radio wave
Rozhoupaný svět Rudolfa Krautschneidera – Česká televize
03. 08. 2010 Jak to vidí… – Radiožurnál
30. 06. 2010 Hyde park – ČT 24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA načítání...